Koronavirüs Salgını ile Mücadele Kapsamında Marketlerle İlgili Ek Genelge - 24.03.2020

İl ve ilçelerdeki tüm marketlerin faaliyet sürelerinin 09:00-21:00 saatleri arası olarak düzenlendiği belirtilmiştir. Ayrıca market içindeki en fazla müşteri sayısının müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacağı ifade edilmiştir. ( Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.)

Tüm marketlerin, hizmet alanlarının büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edeceği, içeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacağı, market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşterilerin içeriye alınmayacağı, marketlerin aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacakları, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacağı bildirimiştir.

Genelge ile toplu taşıma ile ilgili de düzenlemeler getirilmiştir. İl/ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarının (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edeceği; araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacağı ifade edilmiştir.